İNSANLIĞIMIZ | Karamandan.com - Karaman Haber

İNSANLIĞIMIZ | Karamandan.com - Karaman Haber

24 Eylül 2020 Perşembe
İNSANLIĞIMIZ

İnsanlık nereye gidiyor insanoğlu ne yapmaya çalışıyor anlamak adlandırmak gerçekten zor. Geçici olan dünya hayatında gerçeklerden uzak yaşıyor ve fani hayatı kalıcı sanıyoruz. Bu dünya kimseye kalmadı kalmayacak bunun bilincinde olmalıyız.

Güçlünün güçsüzü olabildiğince ezdiği bir dünyada yaşıyoruz. Makamda oturan makamının gücüyle ezmiş. Güzel olan, güzel olmayanı endamıyla ezmiş. Parası olan, parası olmayanı cüzdanıyla ezmiş… Hangimizde ne varsa onunla ezmişiz karşımızdakileri…

Bu mübarek günleri oruç ve ibadetle geçirmekle herşey bitmiyor önemli olan bu hayatta amellerimiz ve yaptıklarımızla insanlığa faydalı olabilmek. Ama neye sahipsek bizden değil Allahtan, belki de bu kadar ölümü unutmaktandır. Hepimiz iyi insanlarız, oysa sadece insanız… 

Bizler eksikleri görmesek ne olur. Bizler kusurları görmesek ne olur. “Biz oturuyoruz yok efendim o fakir, o çirkin, o şundan, o bundan” bunu desek ne olur. Böyle kopara kopara, böyle böyle, sınıflandırarak tüm bağlarımızı unuttuk en gerçek şeyi insan olduğumuzu unuttuk…

İnsanların kalplerini nasılda çabuk kırabiliyoruz.Kimin ne düşündüğü umurumuzda bile değil. Bize ne oldu da böyle duyarsızlaştık?

Her geçen gün değil saatte insanlığımızdan parçalara ayrılıyor, yozlaşıyoruz. Her gün onlarca insanla aynı havayı teneffüs ediyoruz. Aslında hepimiz aynı yolun yoldaşlarıyız. Evet, hayat yolunun. Doğduğumuzda başlıyor adımlarımız her geçen gün bir öncekinden daha çok yaklaşıyoruz yolun sonuna. Amacımız, uğraşımız, duygularımız farklı olsa da biz aynıyız.

Alışkanlıklarınız davranışlarımıza, davranışlarımızda karakterimize dönüştü, belki ondan yadırgayamıyoruz bu saçma düzeni. Ne böyle geldi ne de böyle gitmesine izin vereceğiz. Bu hepimizi ortak sorumluluğu. Birbirimizi sevmek. Hem de bir çıkar gütmeden. 

Ne zaman bu kadar acımasız olduk? Bu kadar cani? Ne zaman bu kadar kaybettik insanlığımızı? Nasıl bu kadar kolayca işleyebiliyoruz cinayetleri? Nasıl bu kadar kolay kıyabiliyoruz. 

İnsan hayati insanlık bu kadar ucuz mu? Gerçekten yazımda bunları dile getirirken bile insan kanı donuyor.

Acıma duygusunu yitirdik. Zaten masumiyeti çocukluğumuzla beraber toprağa gömdük. İşler ters gittiğinde battığımız çukurdan en yakınlarımızın sırtına basarak çıkmaya çalıştık. Bunu yaptık ve her geçen gün de yapamaya devam ediyoruz.

Allah sonumuzu hayretsin doğru insan olmaktan doğru yolda ayırmasın. Deyim yerindeyse Allah’ın mucize eşsiz özelliklerde yarattığı insanoğlu Allah’ın sana verdiği bu canı bedeni aklı gücü iyiye güzele kullan kullan ki rabbim insanlık ve rabbim senden razı olsun.

Bugün son sahur ve yarın son iftar rabbim herkesin ibadetlerini, oruçlarını kabul eylesin rabbim tekrarına kavuştursun inşallah.

Ali GÜNAY
 

Okunma : 2202