Biz Bize Yetmeliyiz! | Karamandan.com - Karaman Haber

Biz Bize Yetmeliyiz! | Karamandan.com - Karaman Haber

06 Temmuz 2020 Pazartesi
Biz Bize Yetmeliyiz!

Biz Türk milletinin en çok kullandığı sözlerdendir, biz bize yeteriz. Her başımız sıkıştığında, her ihanete uğradığımızda, her felaketle karşılaştığımızda, her bir imtihanda biz bize yeteriz deriz değil mi. Biz kimleriz peki? Biz önce karı kocayız. Biz sonra çocuklarımızla biziz. Sonrasında ana baba amcalar yeğenlerle büyük bir aile olan biziz.

Biz gerektiğinde bir şirket çalışanlarıyız, bir okulun öğrencileriyiz, velileriyiz. Bu vatanın emekçileriyiz.

Ortaya çıkan problemi çözmek, sıkıntıdan kurtulmak gerektiğinde biz’i devreye sokarız. Çünkü ben’ in yetişmediği yere biz olarak yetişir. 
Biz ki aynı zamanda sokakta dayak yediğimizde, mahalleyi korumamız gereğinde biz oluruz, bir dereyi veya ormanı, doğayı korumak için biz oluruz.

En önemlisi ülkemizi ve milletimizi korumak için biz olmaktır. Biz büyük Türk milletiyiz.

Biz gerektiğinde bayrağımız başta olmak üzere ailemizi, şirketimizi, mahallemizi ve ülkemizi korumak için bırakın paramızı, malımızı; canımızı ortaya koymaktan çekinmeyiz. 

Bin yıldır Anadolu topraklarında biz olduğumuz için yaşıyoruz.

Biz olduğumuz için her saldırının, her savaşın sonucunda burada yaşamaya devam ettik.

Maalesef 2020 yılı her an bir felaket ile geldi gidiyor. Allah daha beterinden korusun diyelim.

Şimdiki felaketimiz, bir deprem gibi karşı koyamadığımız salgın hastalık. Ancak bu bizim imtihanımız değil sadece, Bütün dünya’nın 200 ülkenin de imtihanı. Herkes can derdinde. Kimsenin kimseye yardım edecek hali olmadığı gibi sınırları bile kapatmış durumda ülkeler. 
Bu yüzden biz bize yetecek miyiz? Gerçekten iyi düşünün sevgili okurlarım.

Birden ortaya çıkan salgın sebebiyle ortaya çıkan can kaybı tehlikesini önlemek için işyerlerini, fabrikaları, atölyeleri kapattık, seyahat edemiyoruz, üretim azaldı, ihracatta aynı şekilde etkilenecek. Ama çalışmayan işçiye, işe gidemeyen tezgahtara, gazeteye gidemeyen gazeteciye, lokantası, oteli kapanan garsona para lazım. 

Şirkette çalışan muhasebeciye, fabrikalarda çalışan işçiye, büroda çalışan avukata, inşaatta çalışan mühendise, dış ticaret şirketinde çalışan müdüre para lazım. Açıkçası nefes alan herkese para lazım.

Çalışanlar kredi kartlarını ödemeye çalışıyorlar ama ticaret yok, üretim yok. 

Bu yüzden ilave para lazım. İşte kenara koyduğumuz varsa tabi ki zor gün parası bugüne lazım, işte ev, araba değiştirmek için biriktirdiğimiz para bugüne lazım.

Bu öyle illet bir salgın ki ne kadar süreceği belli değil Birkaç ay daha sürerse üç beş devletten daha fazlası bu işe dayanamaz. Dünya’da bu salgınla birlikte ister istemez taşlar yerinden oynayacak hiçbir şeyin eskisi olmayacağı ortada.

Dünya’ya nam salan (üreten ) Çin diyor ki bu salgın bizi 7 sene hatta 10 sene geriye götürebilir diyor. Düşünün artık diğer ülkelerin halini, yoksul ülkelerin bu işin sonunda ekonomik zinciri kırılır, kimse borcunu ödeyemez hala gelirse batan batana misali bu süreç hiç istenmeyen noktaya gelir.

Hepimiz sorumlulukla davranmalı bu ekonomik zincirin kırılmamasını sağlamalıyız. 

Herkes borcunu ödemeli, herkes kirasını ödemeli, herkes doğalgazını ödemeli. Bu yüzden ekonomiyi döndürmemiz gerekiyor. Bu yüzden bankalarda çocuğun okul parası diye, ev, araba almak için birikim diye ayırdığımız para bugün lazım. Şimdi ortaya çıkan salgın hastalık, hepimizi test ediyor. Ben kendimi kurtarayım dersen canını kurtarırsın belki ama evin, çalıştığın fabrika, banka gider, birikimlerin uçup gider. 

O yüzden iyi düşünün! Burada Devletin devreye girdi, pek çok ödemeyi üstlendi, vergiyi erteledi, fakir, fukara parasını ödeyemese de elektrik, suyu kestirmiyor, ananın, babanın, dedenin, büyükannenin emekli maaşına zam yaptı, fakire fukaraya gıda yardımı yapıyor, canını kurtaran doktorlara 6 milyar ek ödenek ödüyor, özel okulu kapalı olan öğretmene asgari maaşı garanti ediyor. Hastanelere, testlere milyarlarca lira masraf ediyor, yeni hastaneler açıyor?

Bu sözümün arkasından devlet tabi ki yapacak diyebilirsiniz. Devlet milletsiz olmaz devleti kalkınmasını biz millet olarak sağlayacağız ki devlette bize zor günlerde babalık yapsın.

Evet, biz bize yetmek zorundayız. Gün suçlu aramak, hatayı sıralamak, eleştirmek, Devlete güvenmemek günü değil.

“Biz Bize Yeteriz” kampanyasına destek vermek kendimize, ailemize, ülkemize en verimli yatırımımız olacak. Unutmayın az veren maldan çok veren candan.

Sözüm parası, birikimi olanlara, olmayanlara destek olalım diye.

Biz bize yetecek miyiz? İyi düşünün, gün bu gündür! Haydi dostum, kardeşim, din kardeşim bir el ver, biz bize yetelim.
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR. 

Saygılarımla.
Ali Günay

Okunma : 787