"Ah şu Türk Dizileri" | Karamandan.com - Karaman Haber

"Ah şu Türk Dizileri" | Karamandan.com - Karaman Haber

28 Ocak 2021 Perşembe
"Ah şu Türk Dizileri"

Maalesef toplum ve aile yapısına  zarar verdiği halde televizyonlardan pür dikkat izlediğimiz diziler hakkında yazmak istiyorum Aslında dizi derken bile insan utanıyor. Çünkü her 10 diziden en az beşinde insan aile yapısını şiddet artık ne yazık ki +18 denecek kadar çocuğunuz ile  ailecek izleyebileceğinize dizi sayısı 5 parmağı geçmez.  Dizinin ana konusu  hep aynı sadece Tv kanalı  o sürekli elimizden düşmeyen kumandanın rakamları farklı Bir erkek bir kadın ile sevişip hamile kalıyor. Kader ağlarını örüyor ve bu kızlar onları çok seven ama sevmedikleri adamlarla evlenmek durumunda kalıyorlar. 

Bu dizilerden en az ikisindeki ana karakterlerden tabi ki yine dişi olanı tecavüze uğrayıp hamile kalıyor ve fakat her nasılsa onları şefkatli kollarıyla her şeye rağmen sarıp sarmalayacak zengin ve babacan adamlarla evleniyorlar. Bu zengin adamlar gerçek hayatta nerede ikamet ediyorlar? 

Bu dizilerin en az sekiz tanesinde ana karakterlerden evin erkek kişisi olan inanılmaz zengin, geri kalanlarda da adam ölünce kadın zengin oluyor ya da babaları zengin. (Zümrüdüanka  ,  İffet, Muhteşem Yüzyıl, Bir Çocuk Sevdim, Anneler ve Kızları , sadakatsiz vs.). Bu dizilerin neredeyse tamamına yakınında karakterler konakta yaşayan ailenin fertleri ve onların ezdikleri daha sonra zengin olacak fakir ama onurlu kişiler ile fakir olanları ; Boğaz manzaralı İstanbul’un en güzel semtlerinde, yaşayan kişiler olarak ikiye ayırıyoruz.

Zengin olanları; boğazda bir yalıda oturan kişilerden oluşuyor. Bir de bunların tam olarak ne iş yaparak bu kadar zenginleştiklerini asla çözemiyorsunuz . 

Bu kadar vurdum duymaz bir  yaklaşıma maruz kalan ve 3 saat boyunca ekrandan gözünü alamayan hane halkı ise tamamen kendini dizinin içinde buluyor. Yaşantıya özenmeye adam kadını sever off adama bak ne güzel seviyor. Biri reklama girse diğeri açılıyor. Hatta tekrar tekrar bakılıyor.

Her 3 diziden birinde elinde silah  kahraman desen değil bir adam baş rolde oluyor. Bu adamlar hep pahalı arabalara binip, pahalı mekanlara takılıyorlar. Ama akşam olunca fakir mahalledeki analarının ellerini öpecek kadar da halktan (!) oluyorlar. Eee yoksa nasıl bağlayacaksın ekrana bu insanlığı reyting nasıl kapacaksın .Bir de bu adamlar daha karakteristik ve karizmatik bir görüntü ile seçiliyor. Ne bileyim en az bir pos bıyıklı ya da sakallı oluyor kahramanımız. Fakir mahalleden çıkıyor. Ölürken de mutlaka kahraman olarak ölüyor.

Bir de dizilerin genelinde en az bir tane ak sakallı dede tadında takılan, çok şey yaşayıp görmüş, Hammış Pişmiş bir bilge kişi oluyor ki mesleği ya balıkçılık teknesinde oluyor yahut küçük bir balıkçı lokantası ya da bir kahvehanesi. 

Şimdi benim anlamadığım şu, Tüm bunların anlamı ne? Toplum olarak bu yalan yakışıksız dizilerden şahsımca gına geldi .Ya biz toplum olarak balataları sıyırmış durumdayız. Kafamızı rahatlatmak için izlediğimiz bu dizilerde bir kadına tecavüz edilmeden, zengin adam fakir kızı kirletip de başka bir zengin yardım elini uzatmadan, pos bıyıklı kıllı adam eline silah alıp ülkeyi kurtarmadan kafamızı yastığa koyup uyuyamayacak mıyız? 

Beni dizilere karşıymış  gibi görebilirsiniz asla değilim ancak yapılan senaryoların artık değişmesinden yanayım değişmeyecek se bu tür dizilerin yasaklanması taraftarıyım Toplum yararına fayda sağlayacak ailecek oturup izlenecek dizilerin göz önünde olmasını istiyorum.

Ali Günay

Düzenleme : 12 Kasım 2020 14:26 Okunma : 1841