Yalama Ne Demek? | Karamandan.com - Karaman Haber

Yalama Ne Demek? | Karamandan.com - Karaman Haber

08 Ağustos 2020 Cumartesi
Yalama Ne Demek?

Söz dağarcığımın boş köşelerinin biri teknik terimlerdir. Mekanik işlerde de beceriksizim. Ama bugünlerde çocukluğumda duyduğum ve bugüne kadar kullanmadığım ‘yalama’ sözcüğünü yeniden hatırladım.

‘Yalama’ , üzeri düzleşmiş, dişleri aşınmış vida vb şeyler için kullanılan bir sıfattır. Vida veya cıvata sık takılıp sökülünce aşınır. Bu aşınmışlık hali ‘yalama’ olarak nitelendirilir.

Konya-Karaman hızlı treninin seferlere başlayacağı tarih öyle sık değişti ki, “Hızlı Tren Geliyormuş!” başlıklı makaleyi yazarken ‘yalama’ sözcüğü, hiç aklınızda yokken yakanıza yapışan bir şarkının nakaratı gibi, dilime dolandı.

Haksız mıyım?

Bu yazıyı yazmadan önce “Rüyada trene binmek nasıl yorumlanır?” sorusunun yanıtı için rüya tabirlerine baktım. Okuduğum metinde, 
“Sürekli müjde ve sürprizlerle karşılaşılacağına rivayet olunur.” yazıyordu.

Bizim hızlı tren bir rüya değil ama başına gelenlere bakıldığında aynen rüya yorumuna döndü. Müjdelerle başladı, sürprizlerle devam ediyor.

Argoda trene binmek deyimi yok. Bunun yerine dolmuşa binmek ve dolmuşa bindirmek var. Dolmuşa binmek, olumsuz yönde yönlendirilmek, kışkırtılmak ve birinin lafıyla hareket etmek demektir. Dolmuşa bindirmek ise kandırmak ve dolduruşa getirmek anlamını içerir. Burada da taşıt aracı olarak kullanılan dolmuş değil, doldurulmak eylemi kastedilmiştir.

Gelin şöyle bir geriye gidelim. (Sıkılırsanız yazının sonuna geçebilirsiniz. Rahatsız olmam. Okursanız, hızlı tren hakkında boşa çene çalanlardan olmazsınız.)

1- Konya-Karaman hızlı tren hattı 2012’de yatırım programına alındı.

2- Proje için 11 Mart 2013’te ihaleye çıkıldı.

3- Kolin-Gürırmak grubu ile Ocak 2014’te sözleşme imzalandı.

4- Karaman Tren Garı’nda 12 Mart 2014’te ilk temel atma töreni yapıldı.

5- Elektrifikasyon ihalesi Eylül 2014’te yapıldı.

6- Çalışmalar nedeniyle TCDD, Aralık 2014’te Konya-Karaman arasında yolcu taşımacılığına ara verdi.

7- Sinyalizasyon ihalesi Nisan 2016’da yapıldı.

8- Elektrifikasyon ihalesine yapılan itiraz Mayıs 2016’da reddedildi.

9- İkinci kez temel atma töreni, elektrifikasyon sistemi için 6 Ekim 2016’da yapıldı.

10- Çift hat inşaatı Ocak 2017’de tamamlandı. Konya-Karaman raybüs ve Konya-Adana ana hat trenleri yeniden seferlere başladı.

Sonra ne oldu?

Gerçekten yorucu. Bilgi toplamak, teyit için uğraşmak kolay değil. Türkiye’de sarpa saran, uzayan ve sıkıntılı bir durum alan her işte bilmeyenler ne kadar geveze ise konuyu bilenlerin ağzını bıçak açmaz.

Sonuç olarak Konya-Karaman hızlı treni henüz seferlere başlayamadı. Üstelik ilk temel atma töreninin üzerinden üç ay sonra 6 yıl geçmiş olacak.

(Bir sonraki yazımda, Konya-Karaman hızlı treni ihalesinin yapıldığını bir yazılı açıklama ile müjdeleyen bugüne kadarki en neşeli milletvekilimizi, açılış için tarih veren zevatı, Ankara Karamanlılar Derneği Başkanı Veli Bozkır ile dönemin Karaman Ak Parti İl Başkanı arasındaki gerilimi, ikinci temel atma törenini, TCDD eski genel müdürlerini anlatacağım. Hızlı tren ne başbakanları, ne bakanları, ne vali ve belediye başkanlarını geride bırakmış bunları da okuyacaksınız. Sonra da benim gibi, “Kimler gelmiş, kimler geçmiş” diyeceksiniz.)

Ahmet Tek

Düzenleme : 03 Aralık 2019 21:47 Okunma : 2998