Karaman’a Güzel Haberlerim Var | Karamandan.com - Karaman Haber

Karaman’a Güzel Haberlerim Var | Karamandan.com - Karaman Haber

22 Eylül 2020 Salı
Karaman’a Güzel Haberlerim Var

Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin şubesi  olmayan iki il varmış. Biri Karaman’mış.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sigara karşıtlığını bilmeyen yoktur. Başbakanlığından itibaren yüzlerce kişiye emrivakiyle sigarayı bıraktırdığı sık sık haber oldu. 

Başbakan Yardımcılarının ve yakın çalışma arkadaşlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gizli gizli sigara içtiklerine çok tanık oldum. Uzun yurt gezilerine ve Başbakanlık uçağıyla yurtdışı seyahatlere katılan ekipte, en çok sıkıntı yaşayanlar tiryakiler olurdu.

Ak Parti’nin ilk yıllarında Ankara ve İstanbul’da Ak Parti’ye destek verenlerin buluşma mekanları genellikle nargileci kafelerdi.

Başbakan Erdoğan, sigara konusunda radikal kararlara imza attı. Bunları hatırlatmanın gereği yok. 

Sigara yasağıyla ilgili uygulamalara daha ilk günden “Türkiye’de tutmaz bu işler kardeşim” diyenler daha sonra mahçup oldular. Sigara yasağı toplumda kabul gördü, uygulama çoğunluk tarafından takdir edildi.

Başbakan aynı dönemlerde Yeşilay’ın faaliyetlerinin artırılması için önemli destekler verdi. 2012 yılında Yeşilay’ın başına, Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ın oğlu İhsan Karaman getirildi.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, Üroloji Profesörü İhsan Karaman, sivil toplum örgütleri arasında çok önemli yeri olan Yeryüzü Doktorları Türkiye’nin 10 yıllık başkanıydı.

Medeniyet Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. İhsan Karaman, 2015’de Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanlığı görevini Prof. Dr. Mücahit Öztürk’e teslim etti.

Psikiyatrist Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından 5 Mart 1920’de kurulan ve 100. yaşını kutlamaya hazırlanan Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin şubesi artık Karaman’da da açılıyor.

BAŞKANLIĞI İHSAN DURU ÜSLENDİ

Karaman Yeşilay’ın Başkanlığını Duru Bulgur A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru üstlendi. Karaman’da toplum yararına her faaliyetin içinde yer alan ve sosyal sorumluluk projelerinin hamisi olan İhsan Duru, ekibini oluşturdu.

En büyük destekçisi ise Vali Fahri Meral. Karaman önümüzdeki yıl Yeşilay’ın etkinliklerini duymaya başlar. Bir de Yeşilay’ın danışmanlık hizmeti verdiği YEDAM kurulursa, Karaman’ın büyük bir eksikliği giderilmiş olur.

Sayın İhsan Duru ve ekibine başarılar diliyorum.

Bir güzel haber ise Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığı’ndan.

Karaman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Eylül ayında, Atletizm Federasyonu’na başvurdu. Başvuruda, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Akçaşehir Belediyesi işbirliğiyle 11 Nisan 2020 tarihinde, 743. Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında “1. Türk Dil Bayramı Yol Koşusu” yapılması istendi.

Atletizm Federasyonu bu talebi uygun gördü ve 1. Türk Dil Bayramı Yol Koşusu’nu 2020 yılı faaliyet takvimine aldı.

KMÜ ve Akçaşehir Belediyesi ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün ortak başarısında emeği geçenlere teşekkür ederim. Koşuya katılacak olanlara da şimdiden başarılar dilerim.

Düzenleme : 13 Aralık 2019 10:52 Okunma : 1952