Emanet | Karamandan.com - Karaman Haber

Emanet | Karamandan.com - Karaman Haber

21 Ekim 2020 Çarşamba
Emanet

İnsanı insan olarak muhafaza edecek altın anahtar!
Yeryüzünü cennet bahçesine dönüştürecek tılsımlı kelime!
En yüce erdem!
Varlık nedenimiz!
Benim en sevdiğim kelimem; “Emanet”

Kapsama alanı en geniş kelimedir emanet.

Emanet: Maddi mal veya eşyanın güvenilir bir kişiye korunması amacıyla bırakılmasıdır. Maddi olabileceği gibi manevi de olabilir.

Emanetin kökü, Arapçada “güvenmek, korku ve endişeden emin olmak” manasındaki emn mastarıdır. Emin, emniyet, amin, iman, mümin, amentü, amenna aynı kökten türemiştir.

Vaatler, toplantılarda konuşulan sözler, sırların saklanması, aile mahremiyeti birer emanettir.

Emanet, ücret, kira, ortaklık hakkı gibi maddi haklar yanında iman, ibadet gibi dini yükümlülükleri, beden ve ruh sağlığını, servet, makam ve mevki gibi imkan ve liyakat gerektiren hususları, sözleşmeleri, nimet ve ikrama teşekkürü, selama karşılık vermeyi kapsar.

Mal mülk emanettir, çoluk çocuk emanettir, dünya emanettir. Can emanettir. Ötesi var mı?

“Biz emaneti göklere, yerküreye ve dağlara teklif ettik ama onlar bunu yüklenmek istemediler, ondan korktular ve onu insan yüklendi. Kuşkusuz insan çok zalim, çok bilgisizdir.” (Ahzab Suresi 72. Ayet - Meal: Kur’an Yolu)

Emanet kelimesinin gereğini yapabilsek, emanet kelimesinin hakkını verebilsek dünya, cennetimiz olurdu.

Karaman’dan.com yazarı Şadan Sezgin “Emanet” kelimesinin peşine düşmüş. İlmek ilmek cümleler dokumuş, “Emanet” adlı bir kitap hazırlamış. Öyle konuları ele almış ki, her satırının altını çizmek zorunda kalıyorsunuz.

Şadan Sezgin, Karaman’ın değerlerinden, değerli gençlerinden. Okuyan, okuduğunu özümseyen, paylaşan ve daha önemlisi yazıya döken bir gönül eri.

Bir süre önce beni aradı. Bir kitap hazırlığında olduğunu söyledi. Çok mutlu oldum. Onun yazılarının tiryakisiyim. Hem içerik hem üslup yönünden çok farklı bir kalem. Seçtiği konular her kalem erbabının harcı değil.

Sevgili Şadan’ı tebrik ettim. Mutluluğumu ifade ettim. Benden kitap taslağına bakmamı rica etti. Tekirdağ’daki adresime gönderdiği taslağı hemen okudum. Çok özenli hazırlanmıştı. Yazım hatası ve içerikte eleştiri getirebileceğim bir yönü yoktu.

Kitaba gerekli notları düştüm, önerilerimi yazdım ve Karaman’a gönderdim.

Yaz döneminde yaptığım en güzel işlerden biri Şadan Sezgin’in kitap taslağını yudum yudum içmem oldu.

“İnsan ne yerse odur” deyişini dönüştürerek ifade etmek isterim;
“İnsan ne okursa odur.”

Şadan Sezgin okuduklarını özümsemiş, kıymet verdiği yazarlardan alıntılarla kitabına çeşni katmış.

Kimler yok ki; İhsan Süreyya Sırma, Sadettin Ökten, Nurettin Topçu, Kemal Sayar, Sezai Karakoç, İsmet Özel, Abdurrahim Karakoç, Gökhan Özcan, İbrahim Tenekeci, Mustafa Kutlu, Mehmet Şevket Eygi, Nazan Bekiroğlu...

Yabancılardan onlarca düşünür, entelektüel ve bilim adamının adını ve sözlerini de Şadan Sezgin’in “Emanet”inde göreceksiniz.

Şadan Sezgin’in kitabı Emanet, Beyan Yayınları’ndan önümüzdeki günlerde çıkacak. Bu yılın en kaliteli kitapları arasında yer alacağına inanıyorum. Gençlere el kitabı olarak önerilecek nitelikte.

Emanet kelimesi ekseninde oluşturulan denemelerle ilk kitabının heyecanını yaşayan Şadan Sezgin’i emeği için kutluyorum.

Kitabın isim anneliği ise Şadan Sezgin’in eşi İngilizce Öğretmeni Esra Hanım’a ait. Sezgin ailesinin anne ve baba olacakları gün kadar heyecanlı olduklarını biliyorum. İlk kitap, her yazar için tarifsiz yürek çarpıntısıdır.

Emanet, “Kutsi Zamanlar, Teknolojiye Dair, Covid-20, Eğitime Dair, İnsana Dair” başlıklı beş bölümden oluşuyor.

Şadan Sezgin “Önsöz” yerine “Öndeki Söz” demeyi seçmiş. Öndeki Söz’den bir pasajı tadımlık olmak üzere buraya aldım:
“Sözün kıymetini ve emanetin ağırlığını bilmek istiyorsak; bize sunulan dünya hayatına bakalım, omuzlarımıza aldığımız yüke bakalım, başı karlı dağlara bakalım...
Sözümüz üzerine canımız emanet!
Söz verdik ve emaneti üstümüze aldık.”

“Sondan Önceki Söz”le veda edelim:
“İhlaslı her hareketin salih bir amel, salih her amelin de hayırlı bir dua olması; yeryüzüne sükunetle düşen kar taneleri gibidir.”

Karaman’dan bu verimde bir kitabın çıkmasından gurur duyuyorum. Emanet, bir kar tanesi gibi gelecek. Tertemiz, yumuşacık ve bembeyaz. Şimdiden hayırlı olsun.

Ahmet Tek

Düzenleme : 06 Eylül 2020 20:22 Okunma : 1374