Bu Ayıbın Hesabını Kim Verecek? | Karamandan.com - Karaman Haber

Bu Ayıbın Hesabını Kim Verecek? | Karamandan.com - Karaman Haber

03 Aralık 2020 Perşembe
Bu Ayıbın Hesabını Kim Verecek?

Karaman Belediyespor’un Tekirdağspor’u konuk ettiği maçta bir büyük ihmale göz yumulduğu ortaya çıktı.

Covid 19 salgınında bir ara adı listenin ilk sırasındaki iller arasına giren Karaman’da onca tedbir ve önlem alma çabaları sürdürülürken, Karaman Stadyumu bir sorumsuzluk veya tedbirsizlik örneğine ev sahipliği yaptı.

Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Karaman Belediyespor’a, geçen hafta oynanan Tekirdağspor maçı nedeniyle üç ayrı ceza verdi.

İlk ceza, benim bilmediğim ve size izah edemeyeceğim bir teknik uygulama eksikliğinden verildi. 

Karaman stadında müsabakanın tamamlanmasını sağlayacak bir yedek güç sisteminin çalışır durumda bulundurulmamasından dolayı talimatlara aykırılık tespit edildi. Bu nedenle Karaman Belediyespor’a ihtar cezası verildi.

Bir ihmal, giderilebilir bir ihmal. Bunun sorumlusunu bulmak çok kolay. Muhtemel ki, bu ihmal görevi savsaklama veya liyakatsizlik sonucudur. Teknik ve mali bir konu olmalı.

Gerekli inceleme yapıldıktan sonra sorumlu veya sorumlular saptanır, kamuoyuna gerekli açıklama yapılır. Yedek güç sistemi devreye alınır.

Ama sonraki cezaların nedeni asla hafife alınacak türden değil. Pandemi nedeniyle maçlar seyircisiz oynanıyor. Bildiğim kadarıyla sadece kulüp yöneticileri ve il protokolü maçları izleyebiliyor.

Medyada yer alan fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla tribünler boş. Maske ve mesafe kuralına uyan seyirciler arasında Belediye Başkanı Savaş Kalaycı ve zannedersem ekibi var. Bunların bir bölümü Karaman Belediyespor yöneticileri olabilir. Bilmiyorum, tanımıyorum.

İkinci ceza, Karaman Belediyespor Kulübü’nün, yedek kulübesinde yer alan kişilerin maske takma zorunluluğuna uymamalarından dolayı, talimatlara aykırılık nedeniyle 3 bin lira para cezasıdır.

Zurnanın ‘zırt’ dediği yer burasıdır. Kimdir bunlar? Karaman’daki tehlikeden ve salgından hiç mi haberleri yok!

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, göreve başladığı günden bu yana pandemi tedbirlerinin uygulanması için çaba gösteriyor. 

Sayın Işık nerdeyse 24 saat çarşı pazar denetiminde. Herkesin iş yerine gidiyor, işin ciddiyetini anlatıyor. Ekibini seferber etmiş durumda. Her gün, her saat pandemiyle yatıyor, pandemiyle kalkıyor.

Bunca gayret, bunca emek, bunca çaba harcayan bir vali varken, o valinin ilinin takımının maçında maalesef risk ve tehlikeye kapı aralanıyor.

Üçüncü ceza ne derseniz, bir başka ihmal, affedilecek gibi değil, büyük bir sorumsuzluk örneği var derim.

Aynı maçta, Karaman Belediyespor Kulübü’nün Stadyum Test Bölgesi’nde COVİD-19 testi yaptırmayan kişilerin bulunmasından dolayı talimatlara aykırılık saptanmış ve bu nedenle ihtar cezası verilmiş.

Vali Mehmet Alpaslan Işık’ın, sağlık ekiplerinin ve pandemi mücadelesinde görev alan yüzlerce kişinin emeğine yazık değil mi?

PFDK’nın cezasını, cezanın içeriğini medyadan okudum. Belli ki gözlemci raporları bunları doğruluyor. Ben Karaman adına utandım.

Buna neden olanlar belki üç beş kişidir. Sayın Valim! Lütfen kim oldukları tespit edilsin. Gerekli cezai işlemler yapılsın. Bu kişilere pandemi cezaları uygulansın. Takımla ilişkileri kesilsin.

Sağlık konusunda ihmal cezasız kalmasın. Bir soruşturmada siz açtırın. Sonucunu Karaman halkı ile paylaşın.

Karaman’da bu konuya değinen bir medya mensubu olmadı. Belki maça bile gitmemişlerdir. Ben gittim diyen birileri varsa, bunları nasıl görmedi, neden yazmadı? Ne var bunda diyenler olabilir. Sahi sizce ne var?

Karaman Belediyespor’a desteği, Sayın Kalaycı’ya destekle eşdeğer gören bir anlayış var. 

Karamanspor, bugünün takımı değil. Bugünkü yönetimin takımı da değil. Dün vardı, yarın da olacak. Başarısıyla gurur duyarız. 

Karamanspor’a destek verenlere, takım ruhunu Karaman’la özdeşleştirenlere teşekkür ederiz, saygı duyar, hürmet ederiz.

Ancak bu ve benzeri ihmalleri görmezden gelmek, Karaman’ın ve Karaman Belediyespor’un yararına değildir. Bu yırtık yama kaldırmaz. 

Futbol en uzak olduğum konulardandır. Bu yazı bir futbol yazısı değildir. Ama yazmak bana düştü. Ta Tekirdağ’dan Karaman Belediyespor’u yazıyorum.

Ankara’da 19 Mayıs Stadyumu’nun girişinde Spor Yazarları’nın lokali vardır. Müziği, yemeği ve bahçesi güzel olduğu için sık gittiğim bir mekandır. Gençlik Parkı’nın tam karşısındadır ve her gittiğimde iri harflerle yazılmış olan Atatürk’ün şu vecizesini okurum:

“Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim.”

Peki biz sporcunun, yöneticinin ve seyircinin hangi özelliklere sahip olanını sevelim?

Not: Konuk takım Tekirdağspor da yedek kulübesinde yer alan kişilerin maske takma zorunluluğuna uymamalarından dolayı 3 bin lira para cezası aldı.

Karaman’da oynanan 3. Lig 2. Grup’taki bu maç, pandemi kurallarının ihlal edildiği bir karşılaşma olarak kayıtlara geçti.

Düzenleme : 26 Eylül 2020 10:59 Okunma : 1826