Yeni Sistemde Önemli Bir Sorun | Karamandan.com - | Karaman Haber

Yeni Sistemde Önemli Bir Sorun | Karamandan.com - | Karaman Haber

20 Mart 2019 Çarşamba
Yeni Sistemde Önemli Bir Sorun

CHP yeni sistem içinde eski sistemin kurallarını uygulamaya çalışıyor. Çalışıyor ama bunun ne tür sakıncalar getireceğini hesap ettikleri de söylenemez.

Hala "Tarafsız Cumhurbaşkanı" kuralını telaffuz ediyorlar. İşte bu sebeple de bu kuralın karşılığı olarak "Tarafsız Cumhurbaşkanlığı" için Kemal Kılıçdaroğlu'nu değil, Muharrem İnce'yi aday gösterdiler.

Peki, yeni sistemde “Tarafsız Cumhurbaşkanı” başarılı bir yönetim ortaya koyabilir mi?

Malum, icraatlar hiçbir kanuni dayanağa bağlı olmaksızın, öylesine yapılmıyor. Her icraat için kanuni düzenleme yapılıyor. Tabii ki kanunlar da Anayasaya aykırı olmayacağı için yapılan icraatların Anayasaya aykırı olmaması hedeflenir. İşte bu sebeple icraatların dayandığı bir kanun ya da KHK’lar vardır, yani Kanun Hükmünde Kararnameler. Tabii ki KHK’lar aciliyet gerektiren durumlarda uygulandığı için kanun yerine konularak sık, sık KHK çıkarılamaz. KHK’ların da kanunlar gibi Anayasaya aykırı olmama kuralı vardır. Eğer kanun veya KHK Anayasaya aykırı ise kanun ve kararname AYM tarafından iptal edilir.

Yeni sistemde “Tarafsız Cumhurbaşkanı” herhangi bir icraat yapmak istedi ama TBMM’de onun icraatlarına dayanak olacak kanunları çıkarmak için hiçbir gücü yok.  Diğer partiler onun arzu ettiği kanunları çıkarmasına destek verir mi? Ya da Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ile olan rekabeti sebebiyle onun istediği kanunları kolayca çıkarır mı? Yani onun başarılı olmasını ister mi?  İstemez, çünkü “O başarısız olsun ki, gelecek dönemde ben Cumhurbaşkanı olayım” diye düşünür.

Güya çift başlılığı ortadan kaldırmak için uygulamaya başladığımız yeni sistem bu anlayışla yeniden “Çift Başlı” bir sisteme dönüşür. İşte bu yüzden yeni sistemde ek düzenlemeler olması gerektiği açıktır. Çünkü 100 bin oyla aday olan birini halk Cumhurbaşkanı olarak seçebilir.  Seçilen Cumhurbaşkanının bir partisi ve TBMM’de hiçbir milletvekili olmayacağı için yapacağı icraatlara dayanak olacak kanunları da kolayca çıkaramayacağı bir gerçek. İşte bu sebeple de ne kadar yüksek oy oranı ile seçilse de Başarılı icraatlar ortaya koyamaz.

Bu da demektir ki CHP “Tarafsız Cumhurbaşkanı” derken yeni sistemle uyuşmayan bir kuralı ifade etmektedir. Öyle ya da böyle, CHP Yeni Sistem gereği partili Cumhurbaşkanına alışmak zorundadır. Ayrıca partili Cumhurbaşkanı “Tarafsızlık” ilkesinin ihlali anlamına gelmez. Hiçbir partiye mensup olmayan Cumhurbaşkanının da tarafsız olacağı anlamına gelmez.  “Tarafsızlık” İlkesini hiçbir partiyle ilgisi olmayan değil, 
yapacağı icraatlarda belli kesimleri kayırmayan, herkese ayrımcılık yapmadan hizmet götüren olarak anlamak gerekir.

 

Adil Can
 

Okunma : 1921