Karaman'a Hizmet Edenlerin, Başımız Üstünde Yeri Var | Karamandan.com - | Karaman Haber

Karaman'a Hizmet Edenlerin, Başımız Üstünde Yeri Var | Karamandan.com - | Karaman Haber

24 Şubat 2019 Pazar
Karaman'a Hizmet Edenlerin, Başımız Üstünde Yeri Var

Halk arasında “Bisikletli yol” denilen köprüde son rötuşlar yapılıyor, hayırlı uğurlu olsun. Karaman adına gurur kaynağımız olacak bir eser. Ama Doğukışla köprülü geçidi hala tehdit saçmaya devam ediyor. Hafta geçmiyor ki, kaza olmasın.

O kavşakta sürücü hatasının ötesinde, mimarlık hatasının da olduğunu düşünüyorum. Gerekirse Büyükşehir Belediyelerinin tecrübelerinden yararlanarak, nasıl bir çözüm önerileri olabileceği araştırılmalıdır. Eğer araştırılırsa, makul çözümler bulunacağını düşünüyorum.

Ayrıca Belediye Hizmet binası ve civarındaki mezbelelik alan bir Karamanlı olarak bizi rahatsız ediyor. Üstelik sümen altında çok güzel ve modern bir TOKİ projesi de olmasına rağmen; bu konuda neden adım atılmıyor?

Karaman en fazla bisiklet olan illerden biri olduğu halde neden bisiklet yolları yapımı, kiralık bisiklet verme düşüncesi rafa kaldırıldı?

Kent Meydanı projesi içinde olmasına rağmen ondan bağımsız olarak ve çevredeki tüm harabe görüntülü işyerlerini içinde barındırabilecek olan ikiz kuleler neden hala ihale edilmiyor?

Karaman için sembol olma ihtimali güçlü olan ikiz kulelerin ihale edilmesi Karaman için elzemdir. İkiz kuleler, Belediye eliyle yapılan Karaman'ın ilk iş merkezi kuleleri olabilir.

Malum, Karaman gençlerin vakit geçireceği alanların çok az olduğu bir ilimizdir. Bu kulelerin en üst katı hem seyir terası, hem de gençlerin kitap okuyup, hoşça vakit geçireceği bir alan haline getirilebilir.

Karaman Belediyesi sahip olduğu gayrimenkuller sebebiyle bütçesinde gelir kaynağı en fazla olduğu illerden biriydi. Bu kuleler bir an evvel yapılmış olsa; hem gelir artırıcı, hem de sonraki projeleri finanse eden bir iş merkezi kazanılmış olur. Tabii ki esnafımız da çağ atlayarak modern işyerlerine kavuşmuş olur.

Bu ikiz kulelerin altı otopark olarak düzenlenerek Tartan konağı civarındaki alan kadar modern bir otoparka da kavuşulmuş olurdu. Yoksa Tapucak Mahallesi turizm alanı projesi gerçekleşirken park sorunu altından kalkılamaz daha büyük bir sorun haline gelecektir.

Birkaç yıla kalmadan trafiğe kayıtlı araç sayısı 100 bin rakamlarını aşmış olacaktır. İşte bu sebeple de yer altı otoparkları yapımına hız verilmelidir.

Belki diyeceksiniz ki mevcut yer altı otoparkları da ilgi görmüyor, kullanılmıyor. Haklısınız ama o otoparkları kullanacak esnaflarımız da haklı. Çünkü talep edilen park ücretini zorlanmadan ödemek için fabrikatör olmak gerekir.

Parkların ilgi görmesi isteniyorsa, esnaflarımıza aylık, yıllık cazip fiyatlı abonelikler verilerek, araçlarını bu parklara güvenle bırakmalar sağlanmalıdır.

PTT binasının olduğu bölge ve caddeye paralel olmayan Yunus Emre Salonunun bulunduğu eski belediye binası da göze hoş gelmeyen görüntü arz ediyor.

Tek merkezli çarşı anlayışı sebebiyle merkeze bağımlı olmaktan bir türlü kurtulamadık. İşte bu sebeple burada yapılacak iş merkezi, esnaflarımızın bir araya toplanmasıyla, cazip bir alış-veriş merkezi haline gelebilir. Tabii ki, zaten var olan yeraltı otoparkının proje alanı içerisine yayılarak, mevcut durumunun en az üç katı aracın, güvenle park edilmesini sağlanabilir.

Kapalı otoparklar sadece araç park etmek için değil, araç yıkama, süsleme vs. hizmetler veren iş yerlerinin de bulunduğu canlı alanlara dönüştürülebilir.

Karaman’ımızın muadili illerde olduğu gibi balıkçı ve kasapların toplu halde bir arada olduğu bir pazarı yok. Yapılan iş yerlerinin altı yer altı katları bu esnaflarımızın toplu halde bulunduğu toplu iş merkezine dönüştürülebilir.

Unutmadan; Karaman'ın alt yanındaki derenin yerine küçücük ve işlevsiz bir kanal yapılmasına neden gerek duyuldu? Oysa o proje için de büyük hayaller kurmuştuk. Kenarında torunlarımızla beraber dolaşıp, piknik yapacağımız, balık tutacağımız bir dere ummuştuk. Hatta bu projeye Hüyük Tepesi de dâhil edilerek binalaşmaya izin vermeksizin, yürüyüş yolları yapılarak sabah sporu yapılabilecek bir alana dönüştürülebilirdi. Sanırım, hemen yakınında en büyük parklarımızdan biri ile seyir terası yapıldığı için bu alan ihmal ediliyor.

Hâlbuki hava kirliliğinin had safhada olduğu ilimiz için bu alan nefes alacak yeşil alana dönüştürülebilirdi.

Devam eden projede, dar boyutlu bir sulama kanalı ile karşılaştık ki, gereksiz bir masraf...

Konya Büyükşehir Belediyesi güya eski Tramvayları yeniden boyayıp, bakımını yaparak Karaman'da kurulacak Tramvay İşletmesine verecekti. Bu tramvayların kalacağı, bakımının yapılacağı hangar bile Kamil Uğurlu döneminde tasarlanmıştı.

Organize Sanayi Bölgesine ring seferi yapacak olan bu tramvay yolu, TOKİ konutlarının olduğu alana da uzatılabilirdi.

Üstelik gelecekte daha da artacak olan trafik ve artacak nüfus sorunu bu Tramvay hattı ile çözülmüş olacaktı. Bu da maalesef, sümen altı edilen projelerden biri haline geldi.

Merak etmeyin, bu yazdıklarımı bu projelerden ihale alarak, şahsi bir çıkar beklentisi içinde olduğum için değil, Karaman Sevdalısı biri olduğum için yazdım.

Karaman maalesef, Kamil Uğurlu döneminde çıtayı yüksek tuttuğu için ne kadar çok iş yapılsa da hiç iş yapılmamış gibi bir intiba veriyor. Artık Karaman azla yetinmiyor, çoğu istiyor. Çalışkan Başkanımız, yeniden aday olmak istiyorsa, mutlaka sümen altındaki projeleri hayata geçireceğine dair sinyal vermek zorundadır. Yoksa çıtayı, Kamil Uğurlu dönemindeki yüksekliğe imkânsızdır.

Karaman'a dar gelen elbiseden bir an evvel kurtulmamız gerekiyor.

Bu arada siyasi görüşümü de söyleyeyim ki fanatik değil bilinçli bir vatandaş olduğumuz anlaşılsın. Çünkü ana muhalefet partisine mensup olanlardan bile bu tarz bir muhalefeti göremiyoruz.

Kurulduğundan bu yana Ak partiye destek verdim, vermeye de devam edeceğim. Gerçi bundan sonra siyasi partiler ön planda olmayacak, Cumhurbaşkanlığı adayları arasında bir yarış olacak.

Bundan sonra da haklı eleştirilerimi çekinmeden yapmaya devam edeceğim. Çünkü yaşadığım şehri seviyorum; nefret edenlere inat, sevmeye devam edeceğim

Okunma : 2143