Karamandan.com

Karamandan.com

25 Mayıs 2020 Pazartesi
Tartan Konağı'nın son sakini Ahmet Tartan anlatıyor
Tartan Konağı'nın 200 yıllık hikayesini konağın son sahibi Ahmet Tartan anlatıyor: Bu mutfakta 80 yıl kimsesiz yolculara yemek pişti.
Kategori : Köşe Yazıları
19 Eylül 2019 12:06
 
Tartan Konağı'nın son sakini Ahmet Tartan anlatıyor

Tartan Konağı'nın 200 yıllık hikayesini konağın son sahibi Ahmet Tartan anlatıyor: Bu mutfakta 80 yıl kimsesiz yolculara yemek pişti... Bu ev bir Osmanlı evi, Osmanlı evlerinde mutfak ve tuvalet evden bağımsız olarak yapılırdı...

Tartan Konağı'nın son sakini ve Tartan Ailesinin en yaşlı bireyi 1932 doğumlu Ahmet Tartan Amca anlatıyor:

"Bu konak uzun yıllar oda vazifesi gördü. Odalar o dönemlerde yolcuların konakladığı yerlere denilirdi. Yokluk zamanlarıydı. Köylerden yaya gelip yaya giden yolcular nerde kalacak. Şimdiki gibi oteller yok. Karaman'da belli başlı aileler bu yolcuları misafir ederlerdi. Bizde bu misafirleri çokça ağırlardık. Evimizde 24 saat açık gelen gidene yemek ikram edilirdi. Bu konağın müştemilatı mutfak idi. 80 yıl burda Allah rızası için gelen geçen yolculara yemek ikram edildi. O yüzden bu konak bu günlere ulaştı.

Ben bu konakta doğdum, büyüdüm. Şimdi 84 yaşındayım. Bu Osmanlı evi. Osmanlı evlerinde mutfak ve tuvalet olmaz. Ayrıca yapılırdı. Ben askere gidene kadar bu evde yaşadım. Bu sokaklar çok dardı, araba geçemezdi. O yüzden başka bir eve taşındım. Babam beni çok severdi, ben dedesinin adıyım. Tartanoğlu Hacı Ahmet Bey yaptırmış bu evi. 

Bu evin son sakini benim. 5 sene oldu hanımım rahmetli oldu, şimdi başka bir evde yalnız yaşıyorum. Haftada iki gün buraya gelir, gelen gidenleri ağırlarım."

Eğitimci Arşivci Yazar Yusuf Yıldırım Anlatıyor:

"Tartan Evi mi Tartan Konağı mı? Yıllarca Tartan Evi adı ile anıldı. Ama orası sıradan bir ev değildi. Hele sadece küçük bir aile evi de olmadı. Sekiz odalı, iki bodrumlu, kilerli, şimdi olmayan bölümleri ile kompleks bir yapı. Birçok olaya şahit oldu. Hizmetlisinden, aşçısına, çocuğundan yaşlısına kalabalık bir Tartan ailesi burasını yıllarca şenlendirdi.Burası bir konak tabii.  Tartan Konağı adı ona çok yakışıyor. Bir zaman geldi herkesin unuttuğu bir yer oldu. Ama 2007’de yapılan restorasyon ile kısa zamanda Karaman’ın simgelerinden biri haline geldi. Hergün sabah akşam il içi ve il dışı misafirleri ile dolup taşmaktadır.

Konak misafirlerin ziyaretini hak edecek zenginlikte bir mimariye ve süslemeye de sahip." 

Okunma : 3357
Foto galeri
EKSPERTİZ
guney sigorta
seç
karaman


atsepete
Gündem haberleri
Karaman sessizliğe büründü
23 Mayıs 2020 Okunma: 8496 Gündem
Karaman'da hastaneden kaçan korona şüphelisi aranıyor
24 Mayıs 2020 Okunma: 7004 Asayiş
Karaman'da apart kumarhaneyi polis bastı
21 Mayıs 2020 Okunma: 6815 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın