Sabah Namazında Camideki Kadın | Karamandan.com - Karaman Haber

Sabah Namazında Camideki Kadın | Karamandan.com - Karaman Haber

06 Temmuz 2020 Pazartesi
Sabah Namazında Camideki Kadın

Bu yaşanmış bir hikâyedir.

Sabah namazı vaktidir, Cemal Hoca minarede ezanını okuyup camiye girerken her zamanki gibi sabah namazında birkaç kişinin olduğunu düşünür. Genelde üç beş ihtiyardan başka kimse gelmez sabah namazına.

Hoca camiye girdiğinde bir de ne görsün; en ön safta bir kadın oturmaktadır. Camide ondan başka da kimse yoktur heyecanla yarı korku yarı endişeyle girer camiye hoca.

Dikkatle bakar arkasından evet yanılmamıştır uzun saçlarıyla bir kadın ön safta oturmaktadır. Kadının başı öne eğik rahat bir şekilde oturmaktadır. 

Hoca kararsız kalır ne yapacağını bilemez. Sabahın köründe bu kadının bu camide ne işi var acaba. “O bir meczup mu yoksa biri evinden mi kovdu, sahipsiz mi” diye düşünür hoca.

Camide başka kimse olmadığı için hoca yanına gidip konuşmaya cesaret edemez, cübbesini giyip sanki o orada yokmuş gibi mihraba geçer ve Kur’an okumaya başlar.

Nihayet caminin az sayıdaki cemaati kapıdan içeri girer. Hocanın içi rahatlar. Gelenler hiç oralı olmadan gelip imam efendinin dibine oturup dinlemeye başlarlar.

Namaz vakti gelmiştir. Hocayla beraber herkes ayağa kalkar. Tabi hocan kafasında “kim bu kadın” sorusu vardır. “Hayırlısı bakalım” deyip namaza durur. 

Durur ama düşünmeden de edemez; bu kadın cemaatin arasına nasıl duracak.  Cemaatten de ses çıkmayınca hoca belki gitmiştir” diyerek namazı kıldırır.

Namazdan sonra cemaate dönüp teşbih çeken hoca kafasını kaldırıp kadına bakmaya cesaret edemese de göz ucuyla onun orada safta olduğunu far keder. 

Namazdan sonra cemaat bir bir camiyi ter kederken kadın en sona kalmıştır. Hoca ayağa kalkınca kadın yanına gelip “Allah kabul etsin hocam” der.
Hoca başını kaldırıp baktığında bir de ne görsün. Kadının bıyıkları vardır. Hoca anlar ki kadın sandığı bildiğin erkektir. Saçları uzun bir erkek.

“Afedersin muhterem sen kimsin” der.

O Muhterem Barış Manço’dur. Kendini tanıtır şehre turneye geldiğini anlatır.

“Otobüsten erken indik. Sabah namazını kılmak burada kısmetmiş” der.

Bu hadise Tekirdağ’da geçer. Bu vesile aslen Karamanlı olan Barış Manço’yu da anmış olduk. Allah Rahmet Eylesin.

Âdem Kocatürk
 

Okunma : 4328