Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 19 Eylül 2019  -  Saat : 11:30:15   Görüntülenme: 2727

Mısır'la Sudan arasında hiçbir devlete ait olmayan ilginç bir bölge: Bir Tavil. Buraya gidip kendi krallığını ilan edenler bile var.

Bir Tavil (Bir Tawil), Mısır ve Sudan arasında yaklaşık 2000 kilometrekarelik bir bölge ancak kimseye ait değil. Neden mi?

Arapça derin kuyu anlamına gelen bir tavil; Mısır ile Sudan arasında, iki ülke sınırının çoğunluğunu oluşturan 22. paralelin güneyinde, 2000 km2'lik bir bölge. Burası şu anda bir terra nullius, yani hiç bir devletin olmayan bir bölge. 

Terra nullius, uluslararası hukukta hiçbir devletin yönetiminde bulunmayan bir bölge için kullanılan bir tanımdır. Günümüzde bu tanıma giren bölgeler Mısır ve Sudan arasında Bir Tavil ile Antarktika'daki Marie Byrd Toprakları'dır.

Bir Tavil topraklarında ne Sudan ne de Mısır hak iddia ediyor. Bölgede yerleşim bulunmamakta olup hiçbir ülkeye ait değildir. 2014 yılında yazar Alastair Bonnett Bir Tavil'i dünyada üzerinde yerleşime elverişli ancak herhangi bir devlet tarafından hak iddia edilmeyen tek yer olarak belirtmiştir. Peki neden?

Bu iki ülkenin de hak iddia etmemesinin nedeni; hemen yanı başındaki, daha büyük, içinde insan yaşayan, deniz kıyısında bulunan Halaib Üçgeni adı verilen yer. İngilizlerin 20. yy. başında yaptığı iki sınır anlaşmasının farklı yerlerden geçmesi sonucu, birinde hak iddia edenin diğerinden vazgeçme durumunda kalması sonucu bu durum oluşmuş. 

Doğal olarak her iki ülke de bu üzerinde birşey olmayan yer yerine, daha avantajlı olan Halaib'i istemiş. Bu durum Bir Tawil'i kimsenin istemediği bir toprak olarak dünyadaki sayılı politik anlamda ilginç yerlerden biri yapıyor.

Zaman zaman bölgeye gidip kendi krallığını ilan eden insanlar da oluyor. Hindistanlı  Suyash Dixit de onlardan biri. Bir yazılımcı olan zat bölgeye giderek kendi bayrağını dikip krallığını ilan etmişti. Suyash yalnız değil tabi. Bölgeye gidip kendi piramitini yapanlar bile var.

Kızı için krallık kurdu

Bu konuda çıkan en ilginç haber ise 2015 yılında ABD'li Jeremiah Heaton, kızının prenses olabilmesi için bu bölgede krallık kurduğunu duyurması idi.

Amerikalı çiftçi bölgede ‘Kuzey Sudan' adında bir krallık kurduğunu açıkladı ve ailesiyle tasarladığı bayrağını bölgeye dikti. Daily Mail'de yer alan habere göre, yedi yaşındaki kızına daha önce prenses olacağı yönünde söz veren 37 yaşındaki ‘kral' Heaton, Bir Tawil adlı topraklara gitti.

Heaton, 2 bin kilometrelik krallığı kurma sürecini şöyle anlattı: “Herhangi bir ülke, kabile ya da hükümete ait olmayan toprak aramaya başladım ve Bir Tawil'i keşfettim. Burası sahiplenilmeyen tek topraktı. Son 100 yılın haritalarının da doğruladığı şekilde toprak Sudan veya Mısır'a ait değildi, dolayısıyla kendi ülkenizi kurmak için çok uygun bir yerdi.”

Birleşmiş Milletler'e gözlemci statüsü için resmi başvuruda bulunan Heaton, Danimarka'da da bir büyükelçilik kurduğunu açıkladı.

Adem Kocatürk

Mısır'la Sudan arasında hiçbir devlete ait olmayan ilginç bir bölge: Bir Tavil
Mısır'la Sudan arasında hiçbir devlete ait olmayan ilginç bir bölge: Bir Tavil.