Karamandan.com

Karamandan.com

17 Temmuz 2019 Çarşamba
Karaman'dan.com'da yeni bir kültür hareketi
Değerli Karamandan.
Kategori : Köşe Yazıları
12 Eylül 2018 11:00
 
Karaman'dan.com'da yeni bir kültür hareketi

Değerli Karamandan.com ziyaretçileri.

Karaman'ın köylerini bir bir yayınlamaya devam ederken yeni bir içerik serisine daha başlıyoruz. Bu yeni serimizde Karaman'da mahalle, sokak, cadde, okul gibi şehrin bileşenlerine adını andaç olarak vermiş yine bu şehrin yetiştirdiği önemli şahsiyetleri evvela şehrin insanına sonra tüm insanlığa hatırlatmak için hazırlandı.

Şehri hücre hücre vücuda getiren andaçlarımız

Karaman'a ilk kez gelen birisine adresinizi verseniz, Zem-billi Ali Efendi Mahallesi, Molla Fenari Caddesi, Kenzi Sokak, Siyahser 
Mahallesi, Ahi Osman, Ali Şahane, Mansur Dede, Hoca Mahmut...

Eminim "Ne kadar zengin bir şehir burası" diyecektir. Lakin şehrin zenginliğini idrak için bu isimler hakkında malumat sahibi olmamız gerekiyor.

Şehrin andaçları, tarihin kendini ayakta tutmaya çalıştığı yerdir. Yaşanılanların çoğunun yazılmamış olsa da tarihi binlerce yıla dayanan Karaman ve onu hücre hücre vücuda dönüştüren andaçlarımızın ilmek ilmek işlendiği bu kitap, bir istekten ziyade bir 
zorunluluk ve sorumluluk idi.

Bir millet için ''tarihi eser'' sahibi olmak, her şeyden evvel bir ''tarihe'' sahip olmayı gerektirir ki bu anlamda Kara-man oldukça mümbit ve muazzam bir şehirdir. Her şehrin geçmişi vardır ama Karaman'ın tarihi vardır. 4 Bin yıllık geçmişe sahip şehrin şehir kalabilmesi de; tarihi yazanları unutmamayı ve bu uzun yıllar içinde inşa edilen medeniyete sahip çıkmayı, o medeniyeti yaşatmayı gerektirir.

"Er odur ki dünyada koya bir eser; Esersiz kişinin yerinde yeller eser." düsturundan da yola çıkarak hayata geçirdiğimiz bu proje ile şehrimizin geçmişini diri tutma ve gelecek nesillere aktarma noktasında üzerimize düşeni bir nebze olsun yerine getirmiş olacağız.

Bu yazılar da Karaman'a bizim andacımız olsun.

Âdem Kocatürk
Araştırmacı Yazar

Okunma : 7610
maboto
guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'da Trafik Kazası; 1 Yaralı!
15 Temmuz 2019 Okunma: 19090 Asayiş
Genç Yarışçımız Koray Kehya 1.Oldu 
15 Temmuz 2019 Okunma: 7397 Spor
5 kişi tutuklandı
17 Temmuz 2019 Okunma: 6459 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın