Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 21 Mayıs 2019  -  Saat : 16:05:40   Görüntülenme: 1650

 Allame nazarından... 
Yaşayan ulemadan sayılan Karaman Göçerli ilahiyatçı yazar Mahmut Topbaş'ın allame nazarından objektifine yansıyan harika fotoğrafları yayınlıyoruz.

Muhterem Hocamızın hiç birmediğimiz bir yönünü birlikte keşfedeceğiz bu fotoğraf galerisinde. Mahmut Toptaş Hoca dünyanın nazar boncuğu olarak bilinen Konya'nın Karapınar ilçesindeki Meke Gölü'nü fotoğrafladı.

Bir vakitler yemyeşil tepeleri ve masmavi sularından dolayı dünyanın nazar boncuğu denilen bu nadide mücevher şimdilerde kızıla çalan rengiyle kuraklığa ve ilgisizliğe direnmeye çalışıyor. Buna rağmen alımınından hiç birşey kaybetmeyen Meke Gölü'nü siz de görmek isterseniz Karaman'a yaklaşık 60 km mesafedeki Karapınar'a gelmeniz gerekiyor.

Siz fotoğrafların doyumsuz seyrine dalarken biraz da Mahmut Topbaş hocamız hakkında bilgiler verelim.

 Ayasofya Camii imamlığı, köşe yazıları, birçok dile çevrilen kitapları, radyo sohbetleri, gazeteciliği ve yayıncılığı ile Karaman'ın yetiştirdiği değerlerden birisi olan Mahmut Topbaş kimdir? 

Mahmut Topbaş dışardan bitirdiği liseden sonra imam olarak Diyanet’te görev aldı. Askerlik dönüşü Karaman’da arkadaşlarıyla Uyanış gazetesini çıkardı. Tarih; 1969. Daha sonra Mersin’in Mut kazasına vaiz olarak atandı. 

1981 yılında Haseki Eğitim Merkezi’nin Arapça bölümünde eğitime başladı. Buradaki eğitiminin ardından Balıkesir’in Edremit ilçesine vaiz olarak atandı, bir buçuk yıl orada kaldı. 

1984 yılında istifa ederek iki arkadaşıyla Cantaş Yayınevi’ni kurdu. Sözlü ve yazılı yayıncılığa devam ederken, Ayasofya Camii’nin imamlık kadrosunun boşaldığını öğrenince sınavlara katıldı ve 1987 yılında atandı. Fakat cami kapalı olduğu için vaiz olarak istihdam edildi. 1995 yılında İstanbul Merkez Vaizliğine atandı. Ocak 1999 yılında resmi vaizlikten emekli oldu. 

"Hocanın rahmetlisi olurda, emeklisi olamaz" diyen Mahmut Hocamız halen yazmaya, anlatmaya ve fotoğraf çekmeye devam ediyor.

Allah selamet versin

Adem Kocatürk

Allame nazarından...
 Allame nazarından.