Eski Bayramların Tadı Niye Yok? | Karamandan.com - Karaman Haber

Eski Bayramların Tadı Niye Yok? | Karamandan.com - Karaman Haber

14 Ağustos 2020 Cuma
Eski Bayramların Tadı Niye Yok?

Yıllardır her bayramda gerek büyüklerimizden gerek yetişkinlerden sıkça duyarız bu sözü, "Ah o eski bayramlar nerede", "Eski bayramların tadı yok artık" diye. Peki, evrim geçirip değişen bayramlar mı yoksa bizler miyiz? Gerçektende o eski bayramların tadı niye yok artık?

Eski bayramların tadı yok çünkü;
- İnsanlar aslında yanılıyorlar değişen bayramlar değil bizleriz. Yitirilenleri anımsadıkça, onlarsız geçen bayramlarda değeri daha da çok anlaşılıyor küçüklüğümüzün bayramlarının. 

Eski bayramların tadı yok çünkü;
- Günümüzdeki gibi aygıtlaşma fazla ilerlemediğinden hem işsizlik azdı hemde raflardaki ürünler. İnsanların satın alma gücü günümüzdeki gibi yüksek olmadığından alınan ürünlerin bir değeri vardı. Dolayısıyla yırtıklar, sökükler çöpe atılmak yerine dikilir yeniden giyilirdi. Dolaplarda düzine düzine ayakkabılar, gömlerler yoktu. O yüzden, ana babalar çocuklarına ancak bayramdan bayrama giysi almaya güç yetirebildiklerinden, çocuklar yastığın yanı başında yeni alınan ayakkabıları ile beraber uyurlardı.

Eski bayramların tadı yok çünkü;
- Eskilerde savurganlık ve israf yok denecek kadar azdı. Eski kuşaklar yokluk görmüştü. Kucağında ki bebeklerle, günlerce süren yorucu kağnı yolculuklarıyla cepheye cephane taşımış bir kuşağın çocuklarıydılar. O yüzden onların alınan giysileri, önlerine gelen yiyecekleri beğenmeme diye bir seçenekleri hiç olmadı.

Eski bayramların tadı yok çünkü;
- Artık bayramlar tatil demek oldu. Halbuki eski Türk geleneklerinde tatil ile bayram ayrı şeylerdi. Bayram akraba ve arkadaş ziyareti demek iken tatil insanın kendini dinlendirmek için ayırdığı dinlenme süresi idi. Çünkü eskiden akrabalar vardı gidilecek, söyleşiler yapılırdı saatlerce süren, karşıdakini kırmadan sevgi ve saygı içinde.

Eski bayramların tadı yok çünkü;
- Eskiden bayramlar toplumun en önemli hem eğlence, hem ziyaret hemde dayanışma günleriydi. Şimdi insanlar başka alanlarda meşguller. 

Eski bayramların tadı yok çünkü;
- Büyük küçük, varlıklı yoksul ayrımı yapılmadan tanıdık herkesle görüşülür, küsler barıştırılmaya çalışılırdı. Peki şimdi ki bayramlar öyle mi? Yolla bir kutlama iletisi telefondan veya feysbuktan, işlem tamam. Tamam teknoloji güzel bir şey ama bayramlarda sevdiklerinin yanında olması gerekmez mi insanın? 

Eski bayramların tadı yok çünkü;
- Hangi ana baba güvenipte çocuğunu dışarıya şeker toplamaya yollayabiliyor artık. Bırakın yoldan geçen sıradan birisini, insanlar artık kendi gölgelerinden kuşkulanır hale gelmediler mi?

Eski bayramların tadı yok çünkü;
- Günümüz çocukları, eskiden bizlerin bayramlarda yaşamış olduğu duyguları, sevinçleri yaşayabiliyorlar mı? Sanırım bunun nedeni de çocukların isteklerinin anne babaları tarafından hemen gerçekleştirilmesiyle, karşılanmasıyla ilgili. 

Eski bayramların tadı yok çünkü;
- İnsanoğlu küçük çıkarları için kendi kişiliğini nasıl bozduysa çevresini de bozdu. Sofralarımızdaki yiyeceklerin saman yer gibi hepsinin tadı birbirine benzemekte. Damağınızda o eski tadları alabiliyor musunuz?

Eski bayramların tadı yok çünkü;
- Çağdaşlatıkça iyice uzaklaştık gittik o eski duygulardan, geleneklerden. Yanan sobanın etrafında kümelenip söyleşi etmeler bitti. Kaloriferlerin ısısı odalara yayılınca, söyleşilerin neşeside de dağılıp gitti. Yer sofrasından masaya terfi edilince tadı kaçtı yemeklerin. Yüzyüze değilde cep telefonlarından görüşür olduk, görüş mesafesinin dışından.

Eski bayramların tadı yok çünkü;
- İnsanlar refah düzeyi arttıkça dahada bencilleşti, maddiyatcılaştı. Görebiliyor musunuz artık en büyüğünden en küçüğüne torunlar, çocuklar, anne baba, büyük anne büyük babaların olduğu geniş aile sofralarını?

Eski bayramların tadı yok çünkü;
- İnsanlar sofrasındaki yemekten bir tasta komşuya götürürdü. Çünkü "komşu hakkı", "göz hakkı" diye bir kavram vardı.

Kısacası, o eski tadları yeniden yaşamak istiyorsak  tepeden topluma değil toplumdan tepeye, önce kendimizi sonra çevremizi ve toplumumuzu değiştirdiğimizde eski bayramlarında öyle bir tadı çıkmaya başlarki, teknoloji vız gelir tın gider.

İyi bayramlar.

Ömer Aydınlı 2016

Okunma : 5460