Karamandan.com

Karamandan.com

25 Mayıs 2020 Pazartesi
Eğitim Bir-Sen'den Sorunlar, Çözümler
  Saygı değer eğitim çalışanları kıymetli basın mensupları  Bu eğitim döneminde yaklaşık bir milyon ilköğretim, 700 bin okul öncesi öğrencisinin kaydı yapılmış, yeni kayıtlarla birlikte toplam 14 milyon 115 bin öğrenci ile yaklaşık 800 bin eğitim çalışanı ders başı yapmıştır.
Kategori :
08 Eylül 2008 12:38
 
Eğitim Bir-Sen'den Sorunlar, Çözümler

 

Saygı değer eğitim çalışanları kıymetli basın mensupları 

Bu eğitim döneminde yaklaşık bir milyon ilköğretim, 700 bin okul öncesi öğrencisinin kaydı yapılmış, yeni kayıtlarla birlikte toplam 14 milyon 115 bin öğrenci ile yaklaşık 800 bin eğitim çalışanı ders başı yapmıştır. Eğitim ordusu örgün ve yaygın eğitim kurumları birlikte değerlendirildiğinde, yaklaşık 20 milyon öğrenci ve bir milyona yakın eğitim çalışanı ile en büyük topluluktur.

 “Bu rakamlara bakınca dev bir örgüt karşımıza çıkmaktadır. Bu kadar büyük bir örgüte sahip eğitim camiamızın sorunları da büyüktür. Bu sorunların tespiti ve çözümüne ise, sadece eğitimcilerin değil, eğitimle ilgilenen herkesin katkıda bulunması gerekir. Geçmişte olduğu gibi bu dönemde de eğitimi ve çalışanlarını birçok sorun bekliyor. Verilecek eğitimin niteliği açısından eğitime ayrılacak kaynak sıkıntısı, derslik yetersizliği, bölgelerarası öğretmen açığındaki farklar, okulların ödenek ve hizmetli ihtiyacı, kalite seviyesinin yükseltilememesi, eğitimin ezberci ve sınavda soru çözmeye endeksli halde olması; eğitimi verecek öğretmen açısından, öğretmenlerin özlük hakları, öğretmen açığı, sözleşmeli öğretmenlik gibi birçok sorun önümüzde duruyor. Kısacası ilköğretimin, ortaöğretimin ve yükseköğretimin birbirinden etkilenen pek çok sorunu mevcuttur.”

 Detaylarını ve çözüm yollarını genel Başkanımızın yaptığı basın açıklamasında sunduğu bu sorunları ana başlıklar halinde şöyle sıralayabiliriz.

Merkez Teşkilatı Yeniden Yapılandırılmalı
Yönetici Atamada Yaşanan Kaos Sona Erdirilmeli 
Uzman Öğretmen ve Başöğretmen Sınavları Yapılmalı
ÖSS’ de Katsayı Adaletsizliğine Son Verilmeli
Partilerin Kapanma Korkusuyla Yaşamadığı Demokratik Sivil Bir Anayasa Yapılmalı
İdarecilerin Derse Girme Zorunluluğu Kaldırılmalı
Öğretmenlerin Ek Derslerindeki Mağduriyetler Giderilmeli
Hizmetli ve Memurların Atama ve Yer Değiştirme Esasları Belirlenmeli
Sözleşmeli Öğretmenlerin Mağduriyeti Giderilmelidir
Eğitime Hazırlık Ödeneği En Az Bir Maaş Tutarında Olmalı
Ek Ödemeler Sonucunda Ortaya Çıkan Mağduriyetler Giderilmeli
Başarılı Öğrencilerin Devlet Desteğiyle Okuması Sağlanarak Fırsat Eşitsizliği Giderilmeli
Kantinlerde Gıda ve Fiyat Denetlenmeli 
Üniversiteler Baskıcı ve Sağlıksız Kafa Yapısıyla Yönetilmemeli
İlimizde ise 2007 ÖSS Türkiye ikinciliği, 2008 ÖSS 145 puan üstü Türkiye birinciliğinin tesadüfi olmadığı bu başarının alt yapısının ise sağlamlaştırılması gerektiği anlaşılmıştır. Eğitim Bir-Sen olarak bu başarının devamı için katkı yapmaya ve işin takipçisi olmaya kararlıyız.

Okul öncesi eğitimde alt yapı sorunu halledilmeden gelecek başarının geçici olacağını söylemiştik, bu yıl önlem alınmazsa okul öncesi başarımız daha da gerileyecektir.
Öğretmen atamalarının bir defayla sınırlı tutulması açıkları ve beraberinde görevlendirmeleri getirecektir. Bu da eğitim öğretim in kalitesi açısından sakıncalı olacaktır. Bakanlığın bir an önce çözüm üretmesini bekliyoruz.        
Bu vesileyle de Karaman Eğitim çalışanlarının ve tüm öğrencilerimizin 2008-2009 Eğitim-Öğretim Yılının başarılı geçmesini diliyoruz.                                                                                        
                                                                                         Eğitim Bir-Sen Karaman Şube Yönetimi

Okunma : 2680
Gündem haberleri
Karaman sessizliğe büründü
23 Mayıs 2020 Okunma: 8454 Gündem
Karaman'da apart kumarhaneyi polis bastı
21 Mayıs 2020 Okunma: 6777 Asayiş
Karaman'da hastaneden kaçan korona şüphelisi aranıyor
24 Mayıs 2020 Okunma: 6726 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın