Çılgın Projeler | Karamandan.com - Karaman Haber

Çılgın Projeler | Karamandan.com - Karaman Haber

24 Eylül 2020 Perşembe
Çılgın Projeler

Osmangazi Köprüsü, Sultan Selim Köprüsü, Üçüncü Havaalanı, Kanal İstanbul, Çanakkale 1915 Köprüsü.

Son olarak en son açılan Avrasya Tüneli.
Tamam; köprüler, yollar, havaalanları gerekli ama öncelikli yatırımlar bunlar mı olmalı, bu ülkenin yurttaşlarının büyük çoğunluğu yoksulluk ile adaletsizlik içinde yaşarken?
O köprülerden geçen bir tane Türk yapımı arabanın olmayışı sizlerinde yüreğini burkmuyor mu?
Hele hele b unların ortaya çıkardığı rant kimlerin cebine giriyor?
Neyse gelelim konuya.

En değerli yatırım insana yapılan yatırım değil midir?
Bakın, bunları yapabiliyor musunuz? Toplumun asıl ve öncelikli gereksinimleri bunlardır. Asıl "Çılgın Girişim" bunlardır.

- İşsizliği yüzde birlerin altına indirebiliyor musunuz? Gerçekten de iş arayıpta bulamayan İşsiz insanlara işsiz kaldıkları süre boyunca  işsizlik ödeneği bağlayabiliyor musunuz? Çılgın tasarım işte budur. Tamam geçmiş dönemlerde de işsizlik sorunu hep vardı ama işszliği düşürmek için hükümet olarak şimdiye kadar ne tür önlemler aldınız? Yıllardır verdiğiniz yüksek üremden(faiz) borsada otlanan yabancı sermayenin ne kadarı iş olanağı sağladı bu ülkeye?

- Hızlı ve tarafsız işleyen bir yargı düzeni kurabiliyor musunuz? Ne yazık ki bu ülkede yıllardır kurbağa hızıyla işleyen bir yargı düzeni vardı tamam da yargı, ne bu kadar siyasallaşmamış, taraflaşmamış nede yargı düzeni bu kadar adaletsizleştirilmemişti. Bu gün yargıya güven dibe vurmuş durumdadır.

- Anaokulundan yüksekokul sona kadar, öğrencileri ve ailelerini ne dersanelere ne özel hocalara nede özel okullara gereksinim duymayacak düzeyde ücretsiz bir eğitim ve fırsat eşitliği sunabiliyor musunuz?

- Bilimsel araştırmalar ile yarışmalarda sokabiliyor musunuz Türkiye'yi ilk on'a? Ne yazık ki uluslararası bilimsel araştırmalarda, uluslararası ilk yüz yüksek öğretim kurumu sıralamasında, uluslararası buluşlarda Türkiye sonlarda sürünüyor.
İsrail'in teknoloji ile bilimdeki ilerlemişliğine bir bakın. Hele hele seksenlerden önce Türkiye'nin gerisinde olan Kore'nin kalkınmışlığına ne demeli.

- Lise yıllarından başlayarak ölünceye kadar insanlar gelecek kaygısıyla yaşıyorlar bu Gelişmiş ülkelere bir bakın, -tamam bize uygun olmayan kültürel yanları olabilir- ama işsiz kaldığında arkasında ona bakacak bir devletinin olduğunu bilen işçiler, işveren tarafından sömürülmüyor.
Hani "İnsanı yaşatki devlet yaşasın" diye bir söyleminiz vardı, ne oldu?

- Atasözü "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur" der. Yoksul varlıklı ayırımı yapmadan, eşit yurttaş mantığından hareketle yurttaşlarınıza ücretsiz, sigortasız sağlık hizmeti verebiliyor musunuz?

- Günümüzde ülkeler artık gövde gösterisini topla, tüfekle yapmak yerine bilimsel buluşlarla, spordaki başarılarıyla gösteriyorlar. Her türlü alanda olduğu gibi ne yazık ki uluslararası spor karşılaşmalarında, olimpiyatlarda dökülüyoruz, hiç varlık gösteremiyoruz.
Gençleri spora yönledirerek o deli-kanlı çağlarında anca böyle kötü alışkanlıklardan uzak tutabilirsiniz.

- Tamamen yerli Ağır Sanayi kurabiliyor musunuz? Kendi uçağımızı üretebiliyor muyuz, kendi yerli arabamızı, füze, uzaya fırlattığın uydu, gemileri, hızlı tirenleri, vd... Bol AtaTürkle kıyaslıyorsun kendini ama savaşlardan çıkılmış o yoksulluk yıllarında onbeş yıl gibi kısa sürede bir AtaTürk'ün ülkeye yaptığı yatırımlara bak. Az değil onbeş yıl olmuş birde sizlerin özelleştirme adı altında yaptıklarına?

- Dil; kültürün, gelenek ve göreneklerin taşıyıcısıdır. Düşüncelerin sese dönüşmüş biçimidir. Bir dilde ne kadar çok yabancı sözcük varsa o dilin konuşanları o kadar çok papağan gibi ezberciliğe yönelir, üretkenliklerini kaybeder tüketken olurlar.
Bak, Fıransızlar dillerini korumak için yasa çıkarıyorlar. İngilizler kendi dillerini öğreterek kendi kültürlerini aşılıyorlar. Almanlar bildiği halde ingilizce konuşmaktan kaçınıyor. Türkçe bilinçli bir şekilde yozlaştırılırken O'nu korumak adına ne yaptınız geldiğinizden beri?

- Pasaportu tüm dünyada itibarlı bir ülke kurabildiniz mi?

- Vatandaşlarının göç etmeyi düşünmediği bir ülke oluşturabiliyor musunuz?

Yapabiliyor musunuz bunları? Bol keseden atmakla, yıl 2017 olmuş hala köhnemiş eski yöntemlerle meydanlarda bağırıp çığırmakla yürümüyor artık.
Anadolu'nun sıradan bir köyünde, ilçesinde yaşayan insanların önceliği; iştir, aştır, adalettir, eşitliktir, yarın ne olacak kaygısını üstünden atmaktır. Belki yaşamı boyunca yanından bile geçemeyeceği ne diktiğiniz köprüler, ne düşlerinde bile satın alamayacağı kutu gibi TOKİ evleri nede önünden bile geçemeyeceği bin kırk odalı sarayınız.

Uzun sözün kısası, "İçki tüm kötülüklerin anasıdır" diye bir söz vardı. Doğru ama artık eksik kalıyor. Günümüzde "İşsizlik, gelir dağılımındaki eşitsizlik, yargıya olan güvensizlik tüm kötülüklerin anasıdır."
Kişinin hakkının yenmesi veya işsizlik insanları bunalıma sokar. Buda bireyleri ve toplumu yozlaştırır.

Sağlıcakla kalın.

Düzenleme : 30 Aralık 2016 13:15 Okunma : 3965