Karamandan.com

Karamandan.com

28 Mayıs 2020 Perşembe
Çalışkan: Sulama Sistemlerine %25 Hibe
Bununla beraber; Dünya nüfusunun 2025 yılında 8 milyara ulaşılacağının tahmin edilmesi, gıda güvenliğini dünyanın yakın gelecekteki en önemli sorunu olarak karşımıza çıkarmasından dolayı İnsanların temel gıda gereksinimlerinin güvenli biçimde karşılanması için sulanan alanlarda %1 düzeyindeki artışın, yaklaşık %2.
Kategori :
31 Aralık 2008 09:55
 
Çalışkan: Sulama Sistemlerine %25 Hibe

Bununla beraber; Dünya nüfusunun 2025 yılında 8 milyara ulaşılacağının tahmin edilmesi, gıda güvenliğini dünyanın yakın gelecekteki en önemli sorunu olarak karşımıza çıkarmasından dolayı İnsanların temel gıda gereksinimlerinin güvenli biçimde karşılanması için sulanan alanlarda %1 düzeyindeki artışın, yaklaşık %2.25 düzeyinde olması gerektiğinin uzmanlarca tahmin edildiğini belirtti.

Sulama genel anlamda; bitki gelişmesi için gerekli olan, ancak doğal yollarla karşılanamayan suyun toprağa verilmesi biçiminde tanımlanmaktadır. Bunun yanında sulama, toprak ve hava sıcaklığının kontrolü, bitki zararlıları ile mücadele, gübreleme, toprakta bulunan fazla tuzların yıkanması ve taban taşının yumuşatılması gibi amaçlara da hizmet ettiği bilinmektedir. Sulama sistemleri ile suyun kaynaktan alınıp sulanacak alana getirilmesi ve oradan da bitki kök bölgesine verilmesi amaçlandığından, sistemin projelenme ve işletilmesinde üç temel görevin sağlanması istenir.

Bunlardan ilki çiftçiye en yüksek gelirin sağlanması, sonra iletim ve uygulamanın en az su kaybı ile yapılması daha sonra ise tarım alanının uzun dönemdeki verimliliğinin, toprağın aşınması ile yapısının bozulmasını ve tuzluluk ile tabansuyu düzeyinin yükselmesinin önlenerek sürdürülmesidir. Kısıtlı su kaynağı ve topraktaki nem eksikliğine duyarlı pazar değeri yüksek ürün elde edildiği koşullarda, mevcut su kaynağı ile daha geniş alan sulandığından ve daha fazla ürün elde edildiğinden, yüzey ve yağmurlama sulama yöntemlerine oranla, damla ya da ağaç altı mikro yağmurlama sulama yöntemi daha ekonomik olmaktadır.

Su kayıplarının ve değişen iklim şartlarının da göz önüne alınmasıyla güçleşen üretim şartlarına İlimizde bir nebze katkı sağlamak, çiftçimize dünyanın modernizasyonuyla buluşmasını sağlamak amacıyla dünya ve ülkemizde yaygınlaşmaya başlayan BASINÇLI SULAMA SİSTEMLERİNE İl Genel Meclisi Başkanlığımızın katkılarıyla İl Özel İdaresi tarafından proje tutarına % 25 hibe desteği sağlanmaktadır. Hibe desteği verilen projeler şunlardır;

Proje SahibiProjenin AdıProje Toplam Tutarı(YTL)
Kazımkarabekir Sulama KooperatifiYağmurlama Sulama Projesi514.490,74 
Eminler Köyü Sulama Koop.Yağmurlama Sulama Projesi463.180,61
Karaağaç Köyü Sul. Koop.Yağmurlama Sulama Projesi523.954,65
Kızılkuyu Köye Hizmet Göt. BirliğiYağmurlama Sulama Projesi493.447,54
Genel Toplam 1.995.073,54

Hibe desteği kararının oybirliği ile çıkmasında desteğini esirgemeyen İl Genel Meclisi üyelerimize, İl Özel İdaresi Genel Sekreterimize ve çalışanlarına teşekkür eder, kararın kırsal alanlardaki çiftçilerimize hayırlar ve bol kazanç getirmesini temenni ederim, dedi.

 

Okunma : 7035
guney sigorta
karaman


atsepete
seç
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'da hastaneden kaçan korona şüphelisi aranıyor
24 Mayıs 2020 Okunma: 9521 Asayiş
Polisin "dur" ihtarına uymayan kişiye 7 bin 938 lira ceza kesildi
26 Mayıs 2020 Okunma: 7207 Asayiş
Mut'ta çalınan keçiler Karaman'da kesilmiş halde bulundu
27 Mayıs 2020 Okunma: 5545 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın