Karamandan.com

Karamandan.com

19 Haziran 2019 Çarşamba
Altın Fiyatları Nasıl Yorumlanır?
Dünya üzerinde önemli ve değerli görülen madenler arasında yer alan altın madeni, dünya ülkeleri arasında güç ve hegemonya sahibi olanları piyasalarındaki dalgalanma süreçlerinde etkili rol oynamaktadır.
Kategori : Ekonomi
14 Ocak 2019 18:00
 
Altın Fiyatları Nasıl Yorumlanır?

Dünya üzerinde önemli ve değerli görülen madenler arasında yer alan altın madeni, dünya ülkeleri arasında güç ve hegemonya sahibi olanları piyasalarındaki dalgalanma süreçlerinde etkili rol oynamaktadır.

Altının insanlık tarihinde yer aldığı süreç içerisinde ticari hayata girişi ve evrilişi dönemlerinde de güç sahibi ülkelerin hazinesinde her zaman değeri ölçülen maden olmuştur.  Dünyanın önde gelen ülkelerinin piyasadaki hisseleri dalgalanma sürecine girdiği zamanlarda altın fiyatları da yükselişe geçebiliyor.

Fakat altın üreten ülkelerde, altın fiyatlarını etkileyecek bir gelişme olmuşsa veya enflasyon, gelişmiş ülkelerde artış gösteriyorsa fiyatlarda yine değişmeler meydana gelebilir.

Ülkemizde de çeşitli firmalar üzerinden saatlik, günlük ve haftalık bazlarda altın fiyatları içeren ve iniş çıkışları gösteren bilgiler güncellenip yayınlanmaktadır. Fiyatları yorumlayabilmek için bu firmaların verdiği bilgiler, grafikler ve analizleri not alabilir ve ülkelerde meydana gelen gelişmelerin altın fiyatlarına nasıl etki ettiğini görebilirsiniz.

Yorumlama Kabiliyeti Nasıl Gelişir?

Altın fiyatlarını yorumlama hususunda teknik analiz yapabilmek elbette inkâr edilemez bir öneme sahiptir. Yatırımcıların analiz yaparken altın veya diğer lot hacimlerinde 50 - 200 gün aralığındaki hareketleri inceleyip dikkate aldığı gibi, yorumlama kabiliyetinizin gelişebilmesi için bu verileri doğru ve zamanlı incelemelisiniz. Bu hususta dikkat edilecek nokta ise altının 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde olması ve üzerine çıktığı çizgiyi destek yapacak biçimde sonraki yükselmeleri gerçekleştirmesidir.

Altın fiyatları destek ve direnç olarak, grafik üzerinde önemli noktalarda kesişir. Bu noktaları saptayıp işaretlemek yorumlama kabiliyetini geliştirmede yine önemli bir etkendir. Dünya üzerinde ekonomi lokomotifi olarak gösterilen ABD’de faiz oranları artmıyorsa ve aynı seviyede tutuluyorsa altın fiyatlarını mutlaka takip etmek gerekiyor. Bu yorumlama kabiliyetine önemli katkı sağlarken ülkelerdeki gelişmelere göre fiyat değişikliğini görme konusunda da oldukça yararlıdır.

Keskin Sonuçlara Nasıl Ulaşılır?

Altın fiyatları nadir olarak sert yükselişler gösterse de bu konuda yatırım yapmak daha çok mantık çerçevesinde uzun vadeye dayanmaktadır. Örneğin; 1999 senesinde altın fiyatlarının 250 dolar civarında olduğunu ve sonrasında 12 sene içerisinde 1920 dolara kadar yükseleceğini bilseniz kesinlikle altına yatırım yapmış olurdunuz. Fakat fiyatlarındaki bu sert yükselişin 12 sene gibi uzun bir vadeye yayılması sabırlı yatırımcıların önemli gelir elde etmesine neden oluyor.

Altın yatırımcısı kısa vadede ne yapacağını bilemiyor ise kendi servetine oranla küçük miktarları bu yatırımda kullanabilir. Özellikle ekonomik kriz dönemlerinde altının önemli güç kazandığını görebiliriz. Böyle dönemlerde bu yatırımı tercih etmek mantıklı sayılabilir. Bu yatırım için keskin sonuçlar üretmek bir hayli zor. Fakat doğru analiz ve takip ile olası artış dalgalarının zamanı ve yeri tahmin edilebilir.

Ekonomik gücü elinde tutan ülkeler güçlenmeye devam ediyorsa ve altın fiyatları halen risk durumundaysa bu durum oranlara etki kısmında sınırlı olacaktır. Bu yüzden analiz ve grafik güncelliğini sürekli takip etmek gerekiyor.

Okunma : 1383
guney sigorta
EKSPERTİZ
maboto
Gündem haberleri
Karaman'da "sarıkız" alarmı
18 Haziran 2019 Okunma: 28131 Asayiş
Karaman’da silahlı saldırıya uğrayan iki kişi yaralandı
15 Haziran 2019 Okunma: 14846 Asayiş
Karne almayı beklerken babasının vefat haberini aldı
16 Haziran 2019 Okunma: 11462 Yaşam
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın