Karaman Revizyon İmar Planı

Yapılaşmış ve yapılaşmamış olan tüm KARAMAN yeniden ele alınarak, BELEDİYE BAŞKANLIĞINCA REVİZYON İMAR PLANI VE İLAVE İMAR PLANI YAPILMIŞTIR. Yapılan bu revizyon ve ilave imar planları Belediye meclisince onaylanarak bir aylık askıya alınmıştır.

Askı süresi 2 ağustos 2012 de biteceğinden dolayı MAĞDUR OLANLARIN İTİRAZ SÜRELERİ de aynı gün sona erecektir.

Gelişmiş ve Çağdaş toplumlarda Şehir Revizyon İmar Planı yapılmadan önce Şehirdeki Mühendis Odaları Sivil Toplum Örgütleri Bölgenin hakir insanları ve konu ile ilgili Kamu Kurumları ile istişare edilir ortak akıl aranır. Ama Bizim Ülkemizde ve Şehrimizde tek adamlık ben bilirim Zihniyeti hakim.

ANCAK; Belediye askı panosunda şeffaf, herkesin anlayacağı bir şekilde ve aleni olacak şekilde ilan edilmesi gereken imar planları adeta vatandaştan, halktan bir şey kaçırırcasına ve saklanırcasına karmaşık bir şekilde ilan edilmiştir. SAYIN BELEDİYE BAŞKANI VE  BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNE SESLENİYORUZ.

LUTFEN İMAR PLANLARININ ASILDIĞI ASKI YERİNE GİDİN VE TANIDIK BİR MEMURUN YANINA OTURMADAN, KENDİ EVİNİZ VEYA PARSELİNİZİN durumunu anlaşılır bir şekilde öğrenebiliyor musunuz. Bunun böyle olduğunu bildiğiniz halde, ALLAH aşkına sizler vatandaşın ağzısınız, dilisiniz duruma neden müdahale edip çözüm üretmiyor, SADECE VALLA BAŞKAN hiçbirimizi dinlemiyor, o hep bildiğini yapıyor deyip, vatandaşın, mazlumun, yetimin, dulların haklarını savunup, göreviniz olan temsili yeti yapmayıp, sessiz kalıyorsunuz.

KARAMAN DA İŞYERİ, EVİ, ARSASI VE PARSELİ OLAN TÜM VATANDAŞLARIMIZI BU YAZIMIZLA HABERDAR EDİYORUZ.

KARAMAN BELEDİYESİNCE yeni yapılan revizyon imar planı şehir merkezi dahil yapılaşmış ve yapılaşmamış alanları kapsadığı için, tüm parsel sahiplerince mutlaka incelenmeli ve mağduriyetleri varsa itiraz etmelidirler. Yapılan revizyon imar planlarında  yeni sanayimizdeki, çarşıdaki işyerlerimiz veya iki katlı evler veya beş katlı, on katlı evlerin olduğu parseller ve Urganboğazı Bölgesi yapılaşmış olsun veya olmasın çoğunluğu ya yola, ya yeşil alana yada komşusu ile şüyulu hale getirilmiş bulunmaktadır.

ONUN İÇİNDİRKİ BÜTÜN KARAMANLININ BENİM YERİM ESKİ DEMEDEN BU PLANLARI ASKI PANOSUNDAN MUTLAKA İNCELEMELİDİRLER.

1- Karamandaki şehir merkezi dahil tüm imar adalarında ve parsellerinde hemen, hemen hepsinde değişiklik yapılmıştır. Bunun böyle olduğundan karaman halkı haberdar değildir. Vatandaşımız benim sanayimdeki dükkanım zaten yapılaşmış mevcut durumda. Benim dükkanıma kimse elleyemez diye askı panosuna gidip bakmıyor. Halbuki gidip bir baksa dükkanının ya tamamı  yada bir kısmı yola gitmiştir. Urganboğazı ve diğer Bölgeler içinde aynı şey geçerlidir.

2- Özellikle, şehirdeki iki katlı olan imar uygulaması 18, maddesi yapılarak yapılaşmış yerlerdeki mahalle sakinlerimizin mağduriyetleri oldukçe fazla , lutfen bu mahalledeki vatandaşlarımız askıdaki imar planlarını dikkatlice incelesinler.

3- BÜTÜN köşelerde, ev  veya dükkan sahipleri mutlaka baksınlar. Bunların hem yola giden yerleri, hemde özellikle inşaat yani yapı alanları , bir başka deyişle tapu miktarlarında azalma meydana getirilmekte ve budurum da inşaat alanını kısıtlamaktadır.

4- Yine aynı şekilde, şehir merkezindeki 4, 5 veya daha fazla katta oturan kat malikleri mutlaka askıda durumlarını incelesinler. Kendileri gidemeseler de, apartman yöneticileri durumu incelesinler. Çünkü 10 katları 5 kata

5 katları 3 kata düşürülmüş olabilir. EN ÖNEMLİSİDE APARTMANLARININ KÖŞESİ MUHTEMELEN YOL A GİTMİŞTİR. TABİ BÜTÜN BUNLAR SORUNDUR. EFENDİM VAR YOLA GİTSİN ZATEN BİNAYI YAPMIŞSINIZ BİR ŞEY OLMAZ DENEBİLİR. BUNU DİYENLERE ŞUNU SORARIZ, ACABA BİR KISMI İMAR PLANINDA YOLDA GÖZÜKEN APARTMANIN DEĞERİNDE DÜŞME OLMAZMI, SADECE ENKAZ OLARAK GÖZÜKMEZMİ ?

YUKARIDA ANLATILAN NEDENLERDEN DOLAYI :

A- ASKIDAKİ PLANLARIN , SADECE KANUNLARDA BİZ BÖYLE YORUMLUYORUZ DEĞİL, ALIŞAGELMİŞ TEAMÜLLER DE DİKKATE ALINARAK , askıdaki vatandaşı ilgilendiren imar planı harita çıktılarının renkli hazırlanması sağlanmalıdır. Lütfen bu konuda halkla ve vatandaşla demagojiye girilmesin, bu teamülü şehir plancı müellifleri çok iyi bilir, kaldı ki, karaman halkı ilk defa askıda imar planı görmüyor. Lütfen Karaman’a  halkına ve Karaman’daki müteahhit ve mühendislere iş adamlarına biraz saygılı olalım.

B- KARAMANDA YAŞAYAN, EVİ, DÜKKANI, PARSELİ OLAN HER VATANDAŞIN,MUTLAKA BU ZORUNLULUK OLMADIĞI HALDE YAPILAN VEDE EN ÖNEMLİSİ AYNI MECLİSTE SIRA HALİNDE 9 ETAP HALİNDE ONAYLANAN,,AYNI REVİZYON İMAR PLANINI İNCELEMESİ GEREKİR. BUNUN İÇİNDE SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZ, VE BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ VATANDAŞIN DOĞAL HAKKI OLAN BİLGİLENDİRİLME HAKLARINI KULLANABİLMELERİ İÇİN, 2 AĞUSTOSTA SONA ERECEK OLAN REVİZYON İMAR PLAN ASKI SÜRESİNİN 1 AY, YANİ 2 EYLÜLE KADAR UZATILMASI İÇİN ÜZERİNİZE DÜŞENİ YAPMALISIDIR.

KAMUOYUNA SAYGILARIMLA.

İsmet HATİPOĞLU
MHP İL BAŞKANI